Medzinárodný online Festival AZYL každoročne pripravuje súťaž krátkych filmov a tvorcovia mohli do aj tento ročník prihlasovať svoje filmy od marca do mája 2019. Študenti filmových škôl, filmoví nadšenci ale aj profesionáli tak opäť dostali možnosť prezentovať svoje krátke audiovizuálne diela. Najlepšie filmy boli aj tento rok slávnostne uvedené na Art Film Feste v Košiciach 2019, kde prebehlo aj vyhlásenie a ocenenie víťazných filmov aktuálnej súťaže.

Súťažilo sa v troch kategóriách – minútové filmy, päťminútové filmy a videoklipy. Celkovo sa do súťaže prihlásilo 250 filmov zo 40 krajín sveta. Pri formátoch z rôznych krajín sa vyskytovali skutočne silné motívy, najčastejšie sa opakovali témy ako ekológia, udržateľnosť v stravovaní, sexuálne zneužívanie či kríza v komunikácii, ktorú prinášajú digitálne technológie. Hovorí organizátor festivalu, Viliam Štrelinger: “Príjemne nás prekvapilo, že k nám prihlasujú filmy aj čoraz mladší tvorcovia. Najmladšia režisérka mala iba 13 rokov. Ak bude tento trend pokračovať, do budúcna zvažujeme aj vytvorenie sekcie pre tvorcov do 18 rokov.” Viliam pokračuje: “Tvorcovia z predošlých ročníkov sa k Festivalu AZYL radi vracajú. Nielen, že sa nám prihlasujú opakovane, ale dokonca víťaz minuloročného minútového filmu v tomto ročníku 2019 vyhral päťminútovú kategóriu.”

O víťazoch rozhodovala odborná porota z krajín Vyšehradskej štvorky, Slovensko zastupovali režisér filmu Kandidát a pripravovaného filmu Amnestie, Jonáš Karásek a scenáristka, dramaturgička a profesorka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU Zuzana Gindl-Tatárová. Ročník 2019 zhodnotil Jonáš Karásek takto: “Bolo veľmi inšpiratívne mať možnosť pozrieť si tieto krátke filmy. Kvalita mnohých je na vysokej úrovni – či už ideovo alebo formálne. V porote som bol aj minulý rok, nemôžem povedať, že by sa úroveň filmov nejako výrazne zmenila, aj vtedy tam boli zaujímavé veci, keď ma oslovili skôr hrané, netradične natočené kúsky. V rámci tohto ročníka ma oslovili viac animácie.”

V kategórii 1 minútový film sa stal víťazom slovinský autor Matic Grgic s filmom THE LAST CIGARETTE ON EARTH: A Steampunk Adventure. Vo svete paralelnej budúcnosti, kde lietajúce lokomotívy a mechanické helikoptérové kone zapĺňajú nebo a mesiac, je obrovská skládka odpadu, ktorú drží v obehu parná sila. Niekde v tomto veľkom Steampunkovom svete začína malý príbeh o poslednej cigarete na Zemi.

Víťazný 1-minútový film: https://festival.azyl.sk/sk/film/the-last-cigarette-on-earth-a-steampunk-adventure-matic-grgic-2/

Daniel McKee (UK) s filmom IF YOU NEVER ANSWERED X sa umiestnil na prvom mieste v kategórii 5 minútových filmov. Film sleduje aktivitu telefónu človeka, ktorý sa stratil. “AK SI NIKDY NEODPOVEDAL X” skúma tému komunikácie v 21. storočí prostredníctvom notifikácií objavujúcich sa na obrazovkách mobilných telefónov.

Víťazný 5-minútový film: https://festival.azyl.sk/sk/film/if-you-never-answered-x-daniel-mckee-2/

Prvé miesto v kategórii videoklip získalo poľské tvorivé duo Dorota Piskor a Tomek Ślesicki s videoklipom ku skladbe COVER ME – Kroki. Vo videu sa muž vydáva na cestu miestami, kde sa zastavil čas.

Víťazný videoklip: https://festival.azyl.sk/sk/film/cover-me-kroki-dir-dorota-piskor-tomek-slesicki-2/

Hlavnou cenou pre víťaza v kategórii videoklipov je 20 postprodukčných hodín pre svoje projekty v štúdiu HomeMedia Production. Kategória 1 a 5 minútových filmov je ocenená 500 eurovou poukážkou na nákup techniky v sieti iStores.

Tie najlepšie filmy z festivalu sa okrem Slovenska dostanú aj na festivaly v rôznych končinách sveta – v Maďarsku, Poľsku či Českej Republike. Organizátorom z AZYL Production sa tento rok podarilo nadviazať spoluprácu s Febiofestom a festivalom Pohoda, kde diváci budú mať možnosť pozrieť putovnú prehliadku krátkych filmov aktuálneho ročníka – Best of AZYL 2019.

 

 

***