Zuzana Gindl-Tatárová

filmová dramaturgička, scenáristka, publicistka a pedagogička

Je absolventkou katedry filmovej a televíznej scenáristiky a dramaturgie na pražskej FAMU. Začiatkom osemdesiatych rokov patrila k novej generácii dramaturgov a scenáristov, ktorí pôsobili v Štúdiu hraných filmov na Kolibe. Zároveň písala aj pre televíziu a rozhlas v Bratislave. Spolupracovala na dvanástich celovečerných filmoch. Medzi významené spolupráce patrí dramaturgia k filmom Kára plná bolesti (1985) v réžii Stanislava Párnického, Sedím na konári a je mi dobre (1989) v réžii Juraja Jakubiska, Let asfaltového holuba (1990) v réžii Vlada Balca a Neha (1991) v réžii Martina Šulíka. V súčasnosti vedie tvorivo-kritický seminár na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. 

Jonáš Karásek

režisér, grafický designer a art director

Momentálne pracuje ako režisér a kreatívny riaditeľ štúdia GunPowder. Je tvorcom desiatok oceňovaných reklám, ktorým prepožičal svoj osobitý štýl založený na príťažlivom vizuáli a dynamickom filmovom strihu. Spolupracoval so značkami ako OMV, Galéria Belveder, Marlboro, RedBull, Johnnie Walker, Orange, Alfa Romeo, Dobrý anjel či Viva Musica Festival. Je víťazom súťaže Áčko za najlepší videoklip (pre Janu Kirschner), finalistom súťaže Billboard roka a The Global Awards New York 08, držiteľom ceny Filip – Ocenenie za osobný prínos do slovenskej kreativity a víťazom mnohých Zlatých klincov za najlepšiu slovenskú reklamu roka. Popri tom je tvorcom videoklipov a krátkych hraných filmov. Film Kandidát je jeho režijným celovečerným hraným debutom. V súčasnosti pracuje na príprave nového hraného filmu Amnestie, ktorého premiéra je naplánovaná na rok 2019.

Dávid Borbás

režisér

Režisér Dávid Borbás študoval filmovú tvorbu v Štokholme, Edinburgu a na Metropolitnej univerzite v Budapešti. Jeho diela získali niekoľko ocenení, medzi nimi aj hlavnú cenu za jeho krátky film Wartburg na MFF’17 v Kustendorfu. V súčasnosti je lektorom scenáristiky na univerzite Eszterházy Károly.

Ljubinka Stojanovic

scenáristka a dramatička

Vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Belehrade. Je autorkou prvého R’N’R muzikálu pre deti „Milinej malej práce“ („Milin poslić“). Pracuje na rôznych umeleckých projektoch pre mládežnícke divadlo v Mostare MTM, z ktorých posledný „Hľadá sa farba gaštanu“ („U’potrazi za bojom kestena“) bol vytvorený na motívy života Silvie Plathovej. Píše pre film, rádio a televíziu a bola podpísaná ako scenáristka pod mnohé programy pre deti, vzdelávacie a školské program v rámci rozhlasovej televízie Srbska. V súčasnosti pripravuje libreto pre futuristickú feministickú operu „XX“, ktorú vytvorila Milica Ilić, ako aj dokumentárny film „Asilliym“ spolu s režisérkou Ivanou Todorovic. Spolupracuje na rôznych workshopoch o scenáristike spolu s najvýznamnejšími dramatikmi a scenáristami v Srbsku.

Maks Pilasiewicz

festivalový programátor

Všestranný organizátor a spoluorganizátor filmových a kultúrny podujatí v rôznych európskych i mimoeurópskch krajinách. Pôsobí ako nezávislý filmový pracovník na Varšavskom filmovom festivale, Medzinárodnom festivale krátkych filmov Zubroffka a na Cinema in Sneakers – filmovom festivale pre deti a mládež v Bialystoku. Na filmových festivaloch pracuje od roku 2014 a od roku 2015 pracuje na programovom oddelení ako koordinátor Medzinárodného filmového festivalu pre deti a mládež – CINEMA IN SNEAKERS. Absolvoval magisterské štúdium v ​​oblasti kultúrnych štúdií – odbor vizuálna antropológia na univerzite vo Varšave. Od roku 2008 je aktívnym účastníkom na projektoch v oblasti filmového a hudobného priemyslu v Poľsku (napríklad projekt EDS v Baku v Azerbajdžane v roku 2012, stáž vo filme FILMS BOUTIQUE v Berlíne v roku 2016, kurátor filmového programu na festivale literatúry 2018).

Krzysztof Sienkiewicz

promotér kultúry

Energetický promotér poľskej kultúry. Je organizátorom a koordinátorom projektu Film Podlasie in Attack! Reloaded, ktorý pomáha propagovať filmy a filmových tvorcov z Podlaska v Poľsku. Pracuje v kultúrnom centre Bialystok, kde organizuje rôzne eventy, akcie a festivaly, ako napríklad Medzinárodný festival krátkych filmov ZUBROFFKA alebo festival Underground/Independent. Je spoluorganizátorom viacerých filmových workshopov a programov výmeny mládeže s Ukrajinou, Českou republikou, Gruzínskom a Poľskom, ako aj stoviek filmových premietaní v Európe. Navyše, ako nezávislý filmový režisér je spoluautorom krátkych filmov (napr. Krańce świata – Człowiek ryba) a dokumentárnych filmov ( napr. Tandemem przez pogranicze / Tandem v pohraničnom pásme). Vo voľnom čase aktívne spolupracuje s kultúrnou komunitou Podlasie Makes Me Happy, ktorá podporuje tvorivých ľudí a filmy z regiónu na východnej strane Poľska a Európy.

Filip Kršiak

producent a filmový kritik

Autor vzdelávacích projekov Cinema Studies či Hranice filmu, spoluautor Aertěku. Písal rozhovory s filmármi pre Aktuálně.cz a bol editorom Dokrevue. Pôsobil ako člen Pracovnej skupiny pre filmovú výchovu pod Ministerstvom kultúry ČR a ako garant filmovej výchovy na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti. Viedol propagáciu pre Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava a online platformu DAFilms. Je predsedom spolku krutón, z.s., pod touto platformou viedol alternatívnu distribúciu filmov Gottland, FC Roma či Vienna Calling. Vytvoril projekt Krutónpolis, miesto pre stretávanie divákov a profesionálov v rámci pravidelných diskusií a projekcií. Tretí rok vedie festival Young Film Fest a je riaditeľom festivalu ELBE DOCK – Ceny Pavla Kouteckého.

Jarmila Poláková

producentka

Vedie spoločnosť Film & Sociologie, ktorá je od roku 1991 producentom viac než 170 dokumentárnych filmov. Ako producentka sa podielala na vzniku niekoľkých filmov Pavla Kouteckého, vrátane snímky Občan Havel (2008). Dokument bol nominovaný na cenu Prix ARTE a na cenu LUX Europského parlamentu a bol uvedený na viac než tridsiatke festivaloch (Berlinale, Hot Docs, Visions du Réel), získal niekoľko ocenení (Český lev, DOK.FEST München, Jeden svet, Finále Plzeň a ďalší). Film Olga (2014, režie Miroslav Janek) obdržal niekoľko sošiek Českého leva. Je jednou zo zakadateľov Ceny Pavla Kouteckého pre režisérov dokumentárnych filmov.